Domácí kuličkový deodorant

24.02.2018

Nabízím extra jednoduchý návod na domácí kuličkový deodorant, který zvládne každý.

Potřebujete na to pouze následující:

  • Jedlou sodu
  • Vodu
  • Éterické oleje dle vlastního výběru (kvalitní!)
  • Glycerin (není podmínkou)
  • Skleněnku nebo malý kamínek, křišťálek...
  • Obal na kuličkový deodorant (můžete recyklovat!)

Začnu od obalu. Pokud už doma nemáte nějaký prázdný obal od kuličkového deodorantu, který je rozklapávací a zaklapávací (viz foto), tak se stavte v DM, až půjdete kolem a pořiďte si tam některý z jejich kuličkových deodorantů Balea za 19.90 Kč (ten pak s omluvou vylijte, pečlivě vymyjte parfemaci ze všech jeho částí a dále už můžete tentýž obal používat stále dokola.. :-)).

Postup: do cca 2/3 nádobkové části obalu nasypte jemnou jedlou sodu. Zakapejte éterickými oleji, které máte rády. Množství i výběr si rozhodněte intuitivně. Cca kolem 20ti kapek. Je dobré mít zastoupenou i šalvěj (klasickou či muškátovou), ale není to nutné. A dolijte tekutinou. Buď voda + glycerín cca 50 : 50 nebo jen voda, nemáte-li glycerin. Promíchejte (třeba dřevěnou čínskou jídelní tyčkou).

Vznikne mléčná trochu hustší tekutina. Vložte skleněnku, či křišťálek. TO JE DŮLEŽITÉ! Bude vám pomáhat před každým použitím promísit sodu s vodou. Nakonec zaklapněte zpět kuličku od obalu a pořádně protřepte.

Pak před každým použitím dobře protřepte.

A celý a váš domácí nechemický deodorant je hotov. Shledávám jej lepším, než jsou ty tuhé ze sody, kokosového tuku a bambuckého másla, které jsem si vyráběla dříve... Jednak výroba tohoto vám dá mnohem méně práce a zabere jen několik málo minut. Ale především použití kuličky je jednodušší a rychlejší než aplikace tuhého deodorantu z jedlé sody. Vymyslela jsem tuto variantu, protože mě už nebavilo se každé ráno celkem pracně ručně mazat tím tuhým.

Co se týče nákladů, nikdy mě nenapadlo je počítat, ale odhaduji, že největší náklad je koupě zmíněného obalu v DM za 20 Kč... ;-)

Poznámka: soda se ve vodě nikdy úplně nerozpustí. Proto je důležité před použitím vždy důkladně protřepat. Máte-li výslednou tekutinu spíš řidší, může se stát, že bude při aplikaci protékat trochu víc než záhodno. Přisypte tedy trochu sody. Nebo se může stát, když kuličkovou lahvičku pořádně před použitím neprotřepáváte, že vám v nádobce zůstane moc hustá směs. Nevadí, prostě přidejte trošinku vody.. (Já pro jistotu deodorant skladuji v koupelně víčkem nahoru, aby neunikala voda.)

Jednoduchá odnímatelnost deodorantové kuličky umožní i dokapání éretických olejů, dostanete-li pocit, že si chcete dopřát ještě další vůni do vaší kombinace... ;-). Třeba kapku růůůůže :-D.

Užijte si radost z toho, že používáte vlastnoručně vyrobený nízkonákladový, ekologický a nechemický deodorat, jehož přírodní parfemaci éterickými oleji můžete stále obmněnovat při každém plnění nebo i během používání.

S radostí posdílela Danaí